september 20, 2017

Konditsioneeridest

Mida konditsioneerid teevad ja milline konditsioneer on parim

Õhukonditsioneer ehk konditsioneer on seade, mis jahutab, kütab ja puhastab siseruumide õhku.

Jahutamine suvel. Tavalisi, on/off-tüüpi kompressoriga konditsioneere kasutatakse kõikvõimalike ruumide jahutamiseks suvisel perioodil kuni +5 °C välisõhutemperatuuril.
Jahutamine talvel. Kui lisada konditsioneerile talvevarustus, siis saab temaga ruume jahutada ka talvel. Soovitatav on kasutada sujuva reguleerimisega rõhu pealt juhitavat talvevarustust: see tagab tõrgeteta töö ka kuni –15 °C välisõhutemperatuuril.
Kütmine. Enamikul seadmetest on peal neljateeklapp, mille abil pannakse konditsioneer tööle vastupidises suunas. Nii saab konditsioneeri kasutada ka kütmiseks. On/off-kompressoriga konditsioneer kütmisel elektrit ei säästa: seade puhub küll sooja, kuid selle soojuse hind ei ole elektriradiaatori toodetud soojusest eriti palju odavam. Pealegi minetab tavaline konditsioneer miinuskraadide saabudes oma töökindluse.
Jahutamine õhksoojuspumbaga. Tänapäeval valivad paljud inimesed jahutamiseks konditsioneeri asemel hoopis õhksoojuspumba. Selle eelised konditsioneeri ees on:

  • madalam müratase
  • kuni 40% väiksem elektrikulu
  • võimalus kasutada seadet säästlikuks kütmiseks
  • tunduvalt suurem kasutusmugavus

Õhksoojuspump on mugavam kahe asja poolest. Esiteks hoiab õhksoojuspump temperatuuri ruumis stabiilsena, aga konditsioneeriga jahutamisel temperatuur kõigub. Teiseks puhub konditsioneer kompressori käivitumisel ruumi külma õhku täisvõimsusel, mis võib seadme lähedal viibijale olla väga ebamugav. Seevastu õhksoojuspumba kompressor reguleerib oma pöördeid sujuvalt ja tänu sellele on puhutav jahe õhk oluliselt ühtlasema temperatuuriga. Õhksoojuspumba kasuks otsustamisel ei ole ühtegi miinust peale kallima hinna. Soovitame kodu jahutamisel eelistada õhksoojuspumpa ja tööruumidesse sobiva seadme valimisel küsida nõu meie spetsialistidelt.

Õhu puhastamine. Enamikul seadmetest on standardvarustuses pestavad kapronfiltrid, mis puhastavad õhust lendlevad tolmuosakesed. Seadet on võimalik täiendada ka lisavarustusena tellitavate plasmafiltrite ja ionisaatoriga: plasmafiltrid puhastavad siseõhust isegi 0,5 mikroni suurused tolmuosakesed ning ionisaator toodab negatiivseid õhuioone ehk õhuvitamiine, hoides siseõhu eriti värske ja tervislikuna.

Kus konditsioneeri kasutada

Konditsioneeri saab rakendada kõikjal, kus vajatakse efektiivset jahutust. Põhiliselt kasutatakse õhukonditsioneere büroodes, eramutes, haiglates, apteekides, spordisaalides, kaubanduskeskustes, tööstustes, tootmishoonetes ning kilbi- ja serveriruumides.

Millist konditsioneerimudelit valida

Mobiilset mudelit kasutatakse kõikjal, kus on vaja tõhusat jahutust. Seadmel on rattad all ja käepidemed küljes, tänu sellele on teda kerge ühest ruumist teise viia. Mobiilne konditsioneer ei vaja erilist installimist. Soe õhk eemaldatakse kaasas oleva toru abil näiteks akna kaudu või siis ühendatakse see toru ventilatsiooni väljatõmbetorustikuga.

Kondensaat koguneb paaki, mida on kerge tühjendada. Funktsioone saab juhtida seadme esipaneelilt või kaugjuhtimispuldiga. Seade töötab ka väljatõmbeventilatsioonina.
NB! Mobiilne seade ei ole võrreldav traditsioonilise konditsioneeriga, mis koosneb eraldi sise- ja välisosast. Mobiilne konditsioneer pigem leevendab olukorda, kui lahendab selle.

Mobiilset kondensaatoriga mudelit kasutatakse kõikjal, kus on vaja tõhusat jahutust. Seadmel on rattad all ja käepidemed küljes. Mudel ei vaja erilist installimist. Soe õhk eemaldatakse kaasas oleva torustiku abil seadme välisüksusesse, mis tuleb paigutada õue, näiteks rõdule. Kondensaat pumbatakse torustiku abil välisüksusesse, kus suurem osa veest aurustub ja kust ülejäänud vesi juhitakse välja. Funktsioone saab juhtida seadme esipaneelilt või kaugjuhtimispuldiga.

Aknamudeli paigaldamine on lihtne. Sellele jahutusseadmele on vaja ava välisseina või aknaraami sisse. Toitekaabel ühendatakse pistiku abil seinakontakti. Seade sobib kasutamiseks nii korteris, eramus kui ka väiksemas büroos. Aknakonditsioneer sobib hästi ka suvilasse, kuna teda on lihtne sügisel linnakoju kaasa võtta. Seadet kasutatakse palju niisugustes ruumides nagu marja- ja puuviljahoidlad, maakauplused, saatejaamad ning serveriruumid.

Seinamudel on kõige levinum. Seinale paigaldatava konditsioneeri populaarsuse tingib seadme odav hind, lihtne paigaldus ja sobivus pea kõikidesse oludesse. Siseseadme paigaldamiseks on vaja ainult 1 m2 suurust vaba seinapinda.

Laekassetti kasutatakse põhiliselt suuremates büroodes ja kaubanduskeskustes. Büroosse paigaldamisel eeldab laekassett ripplae olemasolu, kaubandushoonetes ja muudes kõrgetes ruumides ei ole see oluline. Laekasseti eelisteks on madal müratase ja neljas suunas puhumine. Enamiku laekassettide standardvarustusse kuulub ka kondensaadipump.

Seina-laemudelit, nagu tema nimetuski ütleb, võib paigaldada nii seinale kui ka lakke. Seade sobib hästi ruumidesse, kus nõutakse madalamat mürataset või kus seinale paigaldamiseks puudub koht.

Kanalimudel on omalaadne selle poolest, et seadet on võimalik ripplae taha täiesti ära peita: näha jäävad ainult õhurestid. Kui ehitada seadmele külge õhutorustik, siis on võimalik jahedat õhku ka teistesse ruumidesse suunata. Ja kui veel panna õhutorustikule vahele korralikud mürasummutid, saab kanalimudelist luksuskonditsioneer. Puhurina toimiv kanalimudel on hea valik näiteks serveriruumi, sest tänu selle konditsioneeri suurele jõudlusele valgub jahe õhk korralikult kogu ruumis laiali ja tagab seega seadmetele vajaliku jahutuse. Kanalimudel sobib hästi ka mitmesugustesse tootmisruumidesse, teda on hea hooldada ja tema metallkorpus peab kaua vastu.

Miks on hea sisekliima kasulik

Kas vahel õhtul magama minnes on Teie enesetunne parem kui hommikul ärgates? Kas Teie pea on mõnikord n-ö paks ja Te ei suuda mõelda? Kas olete väsinud, loid ja sageli haige?

Kõikide selliste murede puhul on abi õigest sisekliimast. Värske õhk, õige temperatuur ja sobiv niiskus on Teie hea enesetunde loomisel esmatähtsad.

Kas olete võrrelnud, kui palju kulutate raha selleks, et püsida füüsiliselt ja vaimselt heas vormis, ravida haigusi ning maandada stressi, ja kui palju selleks, et kodus või töökohas oleks hea sisekliima?

Kuna inimene veedab oma elust üle poole siseruumides ja kolmandiku magamistoas, siis on sisekliima talle väga oluline. Kui viibite suure osa ööpäevast ruumides, kus puudub korralik ventilatsioon ja jahutus, siis annab see varem või hiljem tunda. Hea sisekliimaga ruumides elades ja töötades on Teie organism aga tunduvalt tugevam, Teil esineb harvem stressi, Te magate sügavamalt ja puhkate paremini välja, Teie töö on tulemuslikum ning Teid saadab hea enesetunne ja rõõmus tuju.